VEDOP Nedir Faydaları Nelerdir

VEDOP Nedir? VEDOP’un Faydaları Nelerdir?

VEDOP, GİB tarafından yürütülen tüm işlemlerin, elektronik ortama aktarılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde kullanıcılar işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirme imkânı bulmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik ortamda işlemlerin gerçekleştirilmesini ve otomasyon sisteme aktarılmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda VEDOP, GİB’in başarı oranını artırmasını sağlayan programlardan biridir. Blog yazımızda “VEDOP Nedir? Faydaları Nelerdir? Sorgulama Nasıl Yapılır? Şifre Nasıl Alınır?” başlıklarına cevap bulabilirsiniz.

VEDOP Nedir?

VEDOP’un açılımı, Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi’dir. Vergi dairelerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin online olarak hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini hedefleyen bir projedir. Proje hem vatandaşlara hem de vergi dairesi çalışanlarına belli başlı faydalar getirmektedir.

VEDOP’un Faydaları Nelerdir?

Vatandaşa olan faydaları:

Vatandaşlar proje sayesinde işlemlerinin birçoğunu internete bağlı olan bilgisayar, tablet veya telefon gibi cihazlardan tamamlamaktadır. Böylece vergi dairelerinde uzun süren bekleyişler ortadan kalkarak hem zaman tasarrufu sağlanmakta hem de verimlilik artmaktadır.

Vergi dairesine olan faydaları:

Vergi dairesi çalışanlarının işlemleri gerçekleştirmek için VEDOP sistemini kullanması işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Böylece vergi dairesinde gerçekleşen işlem sürelerinin düşmesiyle birlikte uzun işlem kuyrukları ortadan kalkmaktadır. Bu durum ise hem vergi dairesinde çalışanlar için hem de işlemleri için vergi dairesine gitmesi gereken bireyler için kolaylık sağlamaktadır.

Ayrıca VEDOP üzerinden hem vatandaşlar hem de kamu çalışanları mükellefler için sorgulama işlemleri de yapabilmektedir.

VEDOP Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP sorgulama işlemleri Ticaret Bakanlığı’na ait resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Sorgulama yapmak için izlenmesi gereken aşamalar:

  • Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesine ve sitede bulunan online işlemler bölümüne giriş yapılmalıdır.
  • Bu bölümde açılan sayfaya “detaylı beyan durum sorgulama” yazarak arama butonuna tıklanmalıdır.
  • Bu işlem ardından VEDOP sorgulaması yapılacak olan beyanname sorgulama sayfası açılacaktır.
  • Açılan yeni sayfada sorgulamak istediğiniz beyanname numarasını, gerekli alanlara yazdıktan sonra sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

Beyanname sorgulama işlemleri sonucunda AZO durumu, çıktı seri no denetim ve elektronik ticaret gümrük beyannamesi şeklinde üç farklı sonuca ulaşılmaktadır.

Temelde yukarıda belirttiğimiz sorgulamalar VEDOP ile yapılmaktaydı. Ancak VEDOP sisteminin yenilenmesiyle birlikte doğrulama ve sorgulama işlemlerinin sayısı artmıştır.

Yeni sistemde sorgulanabilen işlemler aşağıdaki gibidir:

  • e-belge doğrulama ve sorgulama,
  • e-Vergi levhası sorgulama,
  • Gümrük Çıkış Beyannamesi ile ilgili sorgulama işlemleri,
  • Mükellefiyet ve borç durum bildirir yazısı sorgulama
  • Yabancı uyruklu kişiler için vergi kimlik numarası üzerinden sorgulama işlemleri
  • Vergi kimlik numarası sorgulama ve doğrulama

VEDOP Şifresi Nasıl Alınır?

Vergi dairelerine yazılı bir şekilde başvuru yapıldığı takdirde VEDOP şifresi alınmaktadır. Vatandaşlar şifreleri ile birlikte sisteme giriş yaptığında ödemelerini, beyannamelerini ve tahakkuklarını görüntüleyebilmektedir.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.