Nakit Akışı Yönetimi Nedir Nasıl Sağlanır

Başarılı Nakit Akışı Yönetimi Nasıl Sağlanmalıdır?

Başarılı bir nakit akışı yönetimi ile borçlarınızı zamanında ödeyebilir, operasyon süreçlerinizi sürdürebilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

Bu blog yazımızda “Başarılı Nakit Akışı Yönetimi Nasıl Sağlanmalıdır?” sorusunun cevaplarını paylaşacağız. O halde nakit akışı yönetimi nedir? sorusunun cevabıyla başlayalım.

Nakit Akışı Yönetimi Nedir?

Naki akışı yönetimi, bir şirketin finansal durumunu izlemeye, analiz etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olan uygulama ve stratejilerdir. Nakit akışı yönetiminin amacı, pozitif nakit akışını sağlamaktır.

Bir şirketin ayakta sağlam bir şekilde durabilmesi için mali durumunu iyi yönetmek gerekmektedir. Başarılı bir finansal yönetim için borç-alacak hesapları ve şirketin açıkları dengeli bir şekilde bir arada olması gerekir. Bu sebeple bir unsurun bir diğerini geçmemesi de gerekmektedir.

Kısacası, müşterilerin çok fazla borcu var ise o zaman işletmeye yeterince para giremez. Bir işletmenin tedarikçilerine çok fazla borcu varsa bu sefer de işletmede para kalması söz konusu olamaz.  Bu sebeple tüm bunlar arasında denge kurulması gerekmektedir. Aksi takdirde negatif nakit akışı söz konusu olmaktadır.

Başarılı Nakit Akışı Yönetimi Nasıl Sağlanmalıdır?

İşletmelerin, nakit akışını iyileştiren iki ana strateji vardır.

1. Gelen para miktarını artırmak

2. Giden para miktarını azaltmak

İşte işletmelerin, nakit akışını sağlıklı ve etkili bir şekilde yönetmesini sağlayacak ipuçları:

1. Nakit Akışınızı Düzenli Olarak İzleyin

Nakit akışınızı düzenli olarak izleyebileceğiniz çevrimiçi yazılımlar edinin. Bu yazılımlar bilgilerinizi bulut sisteminde güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olur. Böylece zaman ve mekân fark etmeksizin nakit akışınızı kolayca takip edebilirsiniz.

2. Acil Nakit Rezerviniz Olsun

Her zaman acil nakit rezervleriniz olmalıdır. Böylelikle ekonomik olarak zorlandığınız durumlarda size finansman kaynağınız hazır olur.

3. Teşvik ile Müşterileriniz Ödemelerini Erken Yapmasını Sağlayın

Müşterilerinize özel fırsatlar veya indirimler sunarak ödemelerini erken yapmaları için onları teşvik edin. Bu sayede erken ödeme alırsınız. Bu da işletmenize finansal fayda sağlar.

4. Nakit Akışınızı Takip Etmesi için Birini Görevlendirin.

Nakit akışını takip etmek bir işletme için çok önemlidir. Bu sebeple güvenilir bir çalışanınızı nakit akışını takip etmesi için görevlendirin. Bu sayede verilerinizin her zaman güncel tutulduğundan emin olursunuz.

5. Nakit akışı Yönetimi İçin Yedek Bir Planınız Olsun

Acil durum planlaması, işleriniz planınıza göre gitmediğinde daha hızlı karar almanıza ve kısa sürede iyileşmenize yardımcı olur. Bu sebeple mutlaka nakit yönetimi için bir yedek planınız olsun.

6. Takip için Yazılım Kullanın

Nakit akışınızı izlemek için manuel yöntemleri bir kenara bırakın ve tüm bunlar için BT Varlık Yönetimi gibi yazılımlar kullanın. Böylece nakit akışınızı kontrol altında tutarak kullanmadığınız ama para ödediğiniz abonelikleri, artık ihtiyacınız olmayan hizmetleri hızlı ve kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.

7. Envanterinizi Temizleyin

Envanterinizi temizlemek, sağlıklı bir nakit akışı yönetimine başlamanıza yardımcı olur.

Yukarıda verdiğimiz ipuçlarından markanız için en anlamlı ve faydalı olanını seçmeniz gerekir. Nakit akışınızı hızlandırmak için birden fazla yaklaşımı bir araya getirebilirsiniz. Nakit akışı yönetiminizi başarılı bir şekilde yaparsanız, şirketiniz finansal olarak zorlandığı dönemlerde bile ayakta kalır ve gelişir. 

İşletme maliyetlerinizi düşürme yöntemlerini öğrenmek için “İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin 10 Etkili Yöntem” adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.