İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin 10 Etkili Yöntem

İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin 10 Etkili Yöntem

İşletme maliyetlerini düşürmek, işletmenizin karlılığını artırmak için en doğal çözümlerden biridir. Maliyet düşürme, şirketinizin gelir elde etme yeteneğini etkilememesi için stratejik bir şekilde yapılmalıdır. Maliyet düşürme dendiği zaman genellikle akıllara çalışan giderleri ve pazarlama giderleri gelmektedir. Fakat işletme maliyetlerinize daha yakından bakarsanız başka tasarruf fırsatlarını da görebilirsiniz.

Bu yazımızda size işletme giderlerini düşürmek için 10 etkili yöntemden bahsedeceğiz.

İşletme Maliyetleri Nelerdir?

İşletme maliyetleri, işletmenizin günlük bakımı ve yönetimi için gerekli olan giderlerdir. Ayrıca “genel giderler” olarak da bilinmektedir. Elektrik, çalışan bordrosu, ofis kiralamaları vs. işletme giderleri olarak adlandırılır.

İşletme giderlerini sürekli olarak analiz etmek, işletmelerin gereksiz harcamalarını kısmak ve maliyetleri düşürmek karlılığınızı artırmaya imkân tanımaktadır.

İşletme giderleri aşağıdakileri içermektedir:

  • Bordro gibi işçilik maliyetleri
  • Çalışan sağlık sigortası, emekli maaşı ve diğer yardımlar
  • Satış komisyonları
  • Varlık amortismanı
  • Amortisman
  • Bakım maliyetleri

İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin 10 Etkili Yöntem

İşletme sahipleri, ürün veya hizmetlerinin kalitesinden ödün vermeden her zaman giderlerini azaltmanın yollarını aramalıdır. Çünkü işletme maliyetlerini iyileştirmek, kendinizi rekabette öne çıkarmak anlamına gelmektedir.

İşte işletme maliyetlerinizi düşürmenize ve daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacak 10 yöntem:

1. Zaman Alan Görevleri Otomatikleştirin

Küçük bir işletmenin günlük işlevlerini otomatikleştirecek ve düzene sokacak birçok çevrimiçi sistem ve yazılım programı mevcuttur. Bu sistemler muhasebe, web sitesi barındırma, pazarlama iletişimi, bordro ve daha fazlası olmak üzere birçok görevi kapsayabilmektedir.

Teknoloji hem faydalıdır hem de verimliliği artırır. Bilgisayar programları, işleri insanlardan daha hızlı ve daha az hatayla gerçekleştirmektedir. Bu sebeple, teknolojiyi kullanmak maliyetlerinizi azaltmak için çözümler bulabilmektedir.

İşletmeniz için doğru programı ya da hizmeti seçmek için şu soruları sorabilirsiniz:

  • İşin hangi yönlerinde herhangi bir otomasyona ihtiyaç duymuyorum?
  • Çok fazla zaman alan görevle hangileri?
  • En zaman alıcı ve tekrar eden görevlerden birini kaldırmak gerekse bu hangisi olurdu?

Bu soruların yanıtları, işletmenizin hangi yönlerini yazılımlarla otomatikleştirmeniz gerektiğine dair size bilgi verecektir.

2. Ekstra Verimlilik İçin Dış Kaynak Kullanın

Dışarıdan bir uzmanı işe almak, işletme verimliliğini artırmaya yardımcı olacak bir diğer yöntemdir.

3. Serbest Çalışan Bulun

İnsan kaynakları, muhasebe ve BT departmanındaki görevler için sürekli bir çalışana ihtiyacınız mutlaka vardır. Peki ya nadiren tamamlanması gereken görevler?

Bu görevler için tam zamanlı bir çalışanın olması sigorta, ücretli izin ve bordrolar ile işletme giderlerini artırırlar. İşte serbest çalışanlar, işinizde her zaman ihtiyaç duymadığınız görevler için yeterli olacaktır.

4. Stajyer Alımı Yapın

Stajyerler iş piyasasında yenidir ve sınırlı bir çalışma geçmişine sahiptir. Bu yüzden iş yaşamında profesyonel deneyim kazanmak ve iş becerileri öğrenmek için staj yaparlar.

Stajyerler maliyetleri düşürmenin harika bir yoludur. Çünkü stajyerlere normal bir çalışandan daha az ödeme yapıldığı ve çalışanlara sağlanan faydalar azalmaktadır. Böylece işletme giderlerini azaltıp kârlılık sağlarken stajyer ise iş deneyimi kazanır. Bir başka deyişle, stajyer – iş ilişkisinde iki taraf için de kazan-kazan durumu söz konusudur.

5. Ofis Binanızı Boşaltın

Ofis alanı kiralamak, faturalarınızı ödemek ve fiziksel bir çalışma alanını yönetmek finansal kaynaklarınızı tüketebilmektedir. Günümüzde binlerce işletme ofis alanlarından kurtulmayı ve uzaktan çalışmayı tercih etmeye başladı. Personelin evden çalışmasına izin vermek işletmelerin kira, elektrik vb. fiziksel giderlerinin ortadan kalmasını sağlamaktadır. Böylece işletme maliyetlerinin düşmektedir.

6. Faturalarınızı Önceden Ödeyin

Herhangi bir gecikme ücreti ödemek veya diğer cezalardan kaçınmak için faturalarınızı zamanında ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntem krediler ve aldığınız diğer borçlar için de geçerlidir. Çünkü ödemelerinizi geciktirmeniz gecikme ücreti, faiz, ceza vb. ek ücretler ödemenize sebep olmaktadır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuz takdirde faturalarınızı önceden ödemek işletme maliyetlerinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

7. Kullanılmayan Hizmetlerin Fişini Çekin

Şirketlerin, kaydolduğu ancak hiçbir zaman kullanmadığı yazılım uygulamalarından dolayı işletme giderleri artmaktadır.

Hangi hizmetlerin kullanıldığını hangilerinin kullanılmadığını öğrenmenin yolu ekibinize danışmaktır.

Kullandığınız uygulamaların ve hizmetlerin ücretsiz alternatiflerinin olup olmadığını araştırın.

8. Mümkün Olduğu Sürece Ücretsiz Uygulamalar Kullanın

Öncelikle kullandığınız uygulamalarda ekibinizin bir uygulamanın ücretsiz sürümünü denemesini sağlayın. Ekibin ihtiyaçlarına ne kadar uygun olup olmadığına bakın. Ücretsiz sürümleri yeterli geliyorsa bu şekilde devam etmelerini sağlayın. Eğer yeterli gelmiyorsa ek özellikler satın alabilirsiniz.

9. Kağıt Kullanımını Azaltın

Her türlü belgenin yazıcıdan çıktısını almak işletme giderlerini artırmaktadır. Çalışanları belgeleri yalnızca gerekli olduğunda yazdırmaya teşvik edin.

Ayrıca kâğıt kullanımı büyük oranda azaltmak için dijitalleşmeyle birlikte iş hayatına giren e-fatura, e-mutabakat, e-defter vb. yazılımları kullanabilirsiniz.

10. Envanter ve Maliyet Yönetimi Kontrolünü Sağlamlaştırın

Maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürmek istiyorsanız stok takibi veya envanter giderlerine odaklanmalısınız. Bu giderlere vergiler, sermaye gideri, sigorta, depo, ekipman, idari personel, vb. dahildir.

İşletme maliyetlerini azaltmanın en etkili yolu maliyet yönetimini etkin bir şekilde yürütmektir.

MDP Group tarafından geliştirilen BT Maliyet Yönetimi ile bu süreci başarılı bir şekilde yürütme imkânı bulursunuz. Çünkü BT Maliyet Yönetimi, yazılım, donanım, entegrasyon ve diğer tüm giderlerinizi tek bir platformda toplama imkanı sunar. Böylece BT giderlerinizi izlemeyi ve etkili bir BT bütçesi oluşturmanızı kolaylaştırır.

 

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.