Serbest Meslek Makbuzu Nedir

Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Nasıl Kesilir?

Serbest meslek makbuzu nedir, kimler serbest meslek makbuzu kesebilir, e-SMM nedir? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kimler Serbest Meslek Erbabıdır?

Gelir Vergi Kanunu’nun 66. maddesinde serbest meslek erbabının kimler olduğuna dair bilgi verilmiştir. Bu kanuna göre serbest meslek erbabı, herhangi bir işverene bağlı olmayan, elde ettiği tüm kazancı kendisine ait olan, kendi nam ve hesabı için çalışma faaliyetlerinde bulunan kişilerdir.

Avukat, doktor, veteriner, mimar, diş hekimi, mühendis, serbest mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, noter, artist, senarist, yönetmen, menajer vb. kişiler serbest meslek erbabı kapsamındadır. Bu kişilerin elde ettiği tüm kazançlar serbest meslek kazancı olarak geçmektedir. Bu sebeple de serbest meslek makbuzu düzenlemekle yükümlüdürler.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri için gerçekleştirdiği her türlü tahsilat için düzenledikleri belgeye serbest meslek makbuz denir. Bu makbuz müşteriden ücretin tahsil edildiğini gösteren değerli bir evraktır. Bu sebeple iki sayfa olarak düzenlenmektedir. Asıl nüshası müşteriye verilirken kopya nüshasını ise işletme kendisine almaktadır.

Serbest Meslek Makbuzlarında Yer Alması Gereken Bilgiler

Serbest meslek erbabında mutlaka yer alması gereken bilgiler mevcuttur. Buna göre:

 • Makbuzu kesen kişinin adı-soyadı ya da iş yeri unvanı
 • Makbuzu kesen kişinin adresi
 • Vergi dairesi, vergi kimlik numarası veya T.C. kimlik numarası
 • Müşterinin adı-soyadı ya da iş yeri unvanı
 • Müşterinin adresi
 • Müşteriden alınan paranın miktarı
 • Makbuzunun düzenlendiği tarih
 • Makbuzu düzenleyen kişinin imzası, serbest meslek makbuzunda yer almalıdır.

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Kesilir?

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için uygulanması gereken belli başlı adımlar vardır.

 • Öncelikle vergi dairesinden meslek mükellefiyeti açılmalıdır.
 • Daha sonra anlaşmalı olan matbaa aracılığı ile serbest meslek makbuzlarının bastırılması gerekmektedir.
 • Bundan sonrasında makbuz üzerinde gerekli bilgiler doldurulup müşteriye verilerek serbest meslek makbuzu oluşturulmaktadır.

Ayrıca serbest meslek erbapları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) e-Serbest Meslek Makbuzu uygulaması üzerinden makbuzlarını elektronik ortamda kesebilmektedir.

e-SMM Nedir?

Serbest meslek erbaplarının mesleki faaliyetleri doğrultusunda yaptığı tahsilatları için elektronik ortamda düzenleyerek oluşturduğu belgeye e-serbest meslek makbuzu (e-SMM) denir.

e-SMM hukuki olarak matbu makbuzdan hiçbir farkı yoktur ve aynı hukuki niteliğe sahiptir. bu belge, müşterinin isteğine göre dijital ortamda gönderilebilir veya kâğıt olarak çıktısı alınabilir.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.