Limited Şirketi mi Şahıs Şirketi mi

Şahıs Şirketi mi Limited Şirketi mi Daha Avantajlı?

Ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen tüm girişimciler “Şahıs şirketi mi limited şirketi mi daha avantajlı?” sorusu üzerinde düşünürler ve kararlarını bu şekilde verirler. Ancak şahıs şirketinin de limited şirketinin de kendine göre farklı avantajları olduğu için şirket türü konusunda hızlı karar vermek oldukça zordur. Bu noktada karar vermeyi etkileyen faktörler işletmenin faaliyetlerinin ve hedeflerinin ne olacağıdır. Blog yazımızda hangi şirket türünün iş faaliyetlerinize uygun olabileceğine dair fikirler edinebilirsiniz.

Şahıs Şirketi ve Limited Şirketi Kuruluş Süreci

Şahıs şirketi, vergi-SGK borcu yoksa 1 gün içinde kurulmaktadır. Bu yüzden kurulum süreci limited şirkete göre çok daha kolay ve kısadır. Şahıs şirketinin kapatma işlemleri de vergi borcu olmadığı takdirde 1 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Şahıs şirketi kurmak için gerekli olan bütçenin miktarı da düşüktür. Ortalama 500 TL ile 1.000 TL arasında bir sermaye, şirketi kurmak için yeterlidir.

Limited şirketi kuruluş süreci, şahıs şirketine göre biraz daha uzun bir süreçtir. Kuruluş işlemlerinin tamamlanması 1 hafta sürmektedir. Limited şirketi kurmak için gerekli olan sermaye miktarı en az 10.000 TL’dir. Ayrıca limited şirketi kuruluş sürecinde ayrılan sermayenin dörtte birinin bankada bloke edilmesi gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra bloke edilen para bankadan geri çekilebilmektedir.

İki şirket arasındaki diğer farklardan bir tanesi de mali müşavire ödenen defter tutma ücretidir. Şahıs şirketinde defter tutma ücreti, limited şirketine göre daha düşüktür. Ayrıca limited şirketlerde, iş yükü ve çalışan sayısı arttıkça defter tutma ücreti mali müşavirler tarafından arttırılmaktadır.

Şahıs Şirketi mi Limited Şirketi mi Daha Avantajlı?

İki şirket türü birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Girişim için en doğru şirket türünün hangisi olduğuna karar verirken “Bütçem ne kadar? Hedeflerim neler?” sorularının cevaplarının net bir şekilde verilmesi gerekir. Yeni girişimciler için kısa vadede şahıs firmaları daha avantajlıyken uzun vadede baktığımız zaman limited şirket çok daha avantajlıdır. Bu noktada, girişimcinin hedefleri doğrultusunda bir karar vermesi gerekir.

Girişimci, iş fikrini kısa bir sürede gerçekleştirmek istiyorsa şahıs firması kurmayı tercih edebilir. Girişimcinin hedefi, iş fikrini kısa bir sürede gerçekleştirmek ve büyütmekse şahıs firması kurmayı tercih edebilir. Ancak, işle ilgili planları sermayeye dayalıysa ve uzun vadeli düşünüyorsa limited şirket kurması çok daha uygundur.

Limited şirketinde, şirket ile ilgili atılacak her adım, alınacak her karar ortaklar ile birlikte gerçekleşmektedir. Ancak şahıs şirketinde, şirketin alacağı kararlar, yapacağı yatırımlar tek bir kişinin elindedir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, girişimcilerin her şeyden önce hedeflerini en doğru şekilde belirlemesi gerekmektedir. Bu süreçte, girişimciye en doğru ve güvenilir yönlendirmeyi ise mali müşavirler ve  hukukçular yapmaktadır. Bu sebeple, girişimcinin mutlaka bu kişilerle iletişim halinde olup onlarla birlikte ilerlemesi çok daha sağlıklı olacaktır.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.

Exit mobile version