KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB, küçük ve büyük ölçekli girişimcilik planlarının gerçekleştirilmesini destekler. Bu destekler ile hedeflenen iş planları hayata geçebilir. Destek sağladığı gruplar arasında kadın girişimciler de bulunmaktadır. Bu bağlamda KOSGEB, kadın girişimciler için kredi faiz oranlarının düşürülmesi ve mikro kredi gibi çeşitli destekler vermektedir. Blog yazımızda “KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?” sorularının cevaplarına değineceğiz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

Kadın Girişimci Desteği, KOSGEB tarafından kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere verilen finansal destektir. KOSGEB Kadın Girişimci Destek programında verilen miktar 50 bin TL’dir. 50 bin TL’lik bu desteği alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayıp başvurunuzu tamamladıktan sonra KOSGEB’den 50 bin TL yardım alabilirsiniz. Bu yardım sayesinde planladığınız işinizi gerçekleştirebilir ve girişimci olarak kendi işinizi yapabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteğine Başvuru Nasıl Yapılır?

Kendi işini kurmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan binlerce kadın girişimci var. KOSGEB Kadın Girişimci Destek programı, bu ihtiyaçları karşılamak ve hiç kimseye ve hiçbir şeye bağımlı olmadan kendi işlerine başlamalarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. KOSGEB, daha fazla kadın girişimciyi kendi işlerinde başarılı olmaya teşvik etmek ve bu girişimi başlatmak amacıyla 50.000 TL’ye kadar maddi destek sağlamaktadır.

KOSGEB, destek programlarına başvurular internet üzerinden veya KOSGEB’e giderek yapılmaktadır.

KOSGEB web sitesi üzerinden başvuru aşamaları aşağıdaki gibidir;

  • KOSGEB web sitesinden üyelik oluşturmanız gerekmektedir.
  • Üyelik işlemlerinden sonra destek programı bölümüne giderek kendiniz ve iş planınız ile ilgili bilgileri girmelisiniz.
  • Bu aşamadan sonra başvurunuz tamamlanmış olur ve geriye yalnızca sonucu beklemeniz kalır.

KOSGEB Kadın Desteği Girişimci Desteğinin Şartları Nelerdir?

KOSGEB, kadın girişimcilerin bu desteklerden yararlanabilmesi için belirli şartlara sahip olmalarını istemektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Daha önce KOSGEB’ten herhangi bir program dahilinde hibe veya kredi almamış olmak,
  • 18 yaş üstü kadınların genç girişimci geliştirme programını tamamlamak,
  • Açılacak işletmenin en az 3 yıl boyunca faaliyet göstermesi
  • Küçük ölçekli işletme kurma danışmanlığı desteği programını tamamlamak ve bunu belgelemek
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kayıt olmak gibi koşullara uyarak KOSGEB’in sunduğu ve desteklediği iş alanları aracılığıyla hibe alabilirsiniz.

Bu şartlara uyan kadın girişimciler KOSGEB’den 50 bin TL hibe desteği alabilmektedir. Ayrıca araç, gereç, mobilya veya makine gibi temel ihtiyaçlarınız için %0 faiz oranıyla 100 bin TL kredi verilmektedir.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.

Exit mobile version