kısa vadeli finans kaynakları nelerdir

İşletmelerin Kısa Vadeli Finansman Kaynakları Nelerdir?

Bir firma için kısa vadeli finansman kaynakları hakkında bilmeniz gereken her şey bu blog yazısında yer almaktadır.

Kısa Vadeli Finansman Kaynağı Nedir?

Kısa vadeli finansman, bir işletmeye bir yıldan kısa bir süre için kullandırılan finans kaynaklarıdır. Kısa vadede gelir ve gider arasındaki boşlukları kapatmak, yakın zamandaki ödemeleri yapmak için şirketler tarafından başvurulan çözüm yollarıdır. Kısa vadeli finanslar, bir işletmede yeterli likiditeyi sağlamaktadır. İşletmenin günlük faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde devam etmesini kolaylaştırmaktadır.

Kısa Vadeli Finansman Kaynakları Nelerdir?

Kısa vadeli finansman kaynağı kullanmak isteyen işletmelerin en sık kullandığı kaynaklar aşağıdaki gibidir;

1. Kısa Vadeli Ticari Kredi

Bir firma, malzemelerini diğer firmalardan kredili olarak satın almakta ve bunu bir borç hesabı olarak kaydetmektedir. Bir başka ifadeyle, alıcı firmanın, satıcı firmadan almış olduğu kredidir. Genellikle ticari kredi, borç senetleri ile veya açık hesap olarak verilmektedir. Ticari kredi, kısa vadeli kaynaklar arasında en çok kullanılan finansman kaynağıdır. İki taraf arasındaki güvene bağlıdır ve vadesi en kısa olan yöntemdir.

2. Ticari Banka Kredisi

Bankalar, kısa vadeli ve orta vadeli para piyasalarında oldukça önemli bir konuma sahiptir. İşletmenin ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan alınan ek fonlar, kısa vadeli finansman kaynakları arasındadır. İşletmenin sermayesi, stokları veya alacakları için kullanılmakta ve işletme bankaya borçlanmaktadır. Farklı türleri bulunan ticari banka kredisinin en sık kullanılanlar aşağıdaki gibidir;

  • Teminat karşılığında alınan kredi
  • Senet iskontosu
  • Avans kredisi
  • Kefalet karşılığında alınan kredi
  • Spot kredisi

3. Kısa Vadeli Finansman Bonoları

Diğer işletmelere, sigorta şirketlerine, emeklilik fonlarına ve bankalara satılan, köklü firmaların bonolarından oluşan bir finansman kaynağıdır. Finansman bonoları, 2 ile 12 ay arasında değişen süreler için verilmektedir. Bir başka ifadeyle, bu yöntemde firma en az 2, en çok 12 ay süresi olan bono ihraç etmektedir.

4. Faktöring

Firmalar, kısa vadeli alacaklarını bir faktöring şirketine satmakta ve bunun karşılığında finans kaynağı sağlamaktadır. Bu yöntemde işletme alacağının bir kısmında vazgeçmektedir ancak bunun karşılığında nakit ihtiyacını karşılamaktadır.

5. Repo

Repo yönteminde firmalar, sahip olduğu menkul kıymetleri, ileri bir tarihte satın alma sözü vererek satmakta ve bu şekilde finansman kaynağı sağlamaktadır.

6. Depozito, Teminat ve Avans

Genellikle bayilik sistemine sahip işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntemde, şirketler bayilerinden depozito veya teminat olarak finansman sağlamaktadır. Buna ek olarak, yapılan satışlar için alınan avanslar da şirketin kısa vadeli fon kaynaklarındandır.

7. Ana Şirket ya da Bağlı Kuruluşlardan Sağlanan Kısa Vadeli Finansmanlar

Şirketler, ana firmadan ya da ana firmaya bağlı kuruluşlardan kısa vadeli finansman desteği sağlamaktadır. Genellikle grup şirketleri, birbirlerinin kredibilitesini kullanarak kısa vadeli finansman sağlayabilmektedir.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.