İleti Yönetim Sistemi Nedir İYS’ye Kayıt Olmak Zorunlu mu

İleti Yönetim Sistemi Nedir? İYS’ye Kayıt Olmak Zorunlu mu?

Ticari iletişim ve ticari elektronik ileti göndermek için alıcının rızasının alınması zorunludur. Bu noktada eski reklam sistemleri kanunla ortadan kaldırılmıştır. Ticaret Bakanlığı tarafından Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında yayınlanan yönetmelikte hizmet sağlayıcıların reklam, promosyon, indirim, kampanya, hediye vb. elektronik ileti gönderebilmesi için alıcı onayı alması hale getirilmiştir. Bu yeni yönetmelik kapsamında ortaya çıkan ileti yönetim sistemi ile onaylanmayan iletilerin gönderilmesine son verilmiştir.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Hizmet sağlayıcıların, potansiyel müşterilerine e-posta, arama, sms gibi ticari elektronik ileti göndermek için aldıkları izinleri saklayıp yönetebildiği, alıcıların bu iletileri onaylayabildiği veya reddedebildiği, kamunun ise ileti şikayetlerini ve şikâyete konu olan izinin durumunu görüntüleyebildiği bir sistemdir. Bir başka ifadeyle, ileti yönetim sistemleri, ticari elektronik mesajların gönderilmesini, alınmasını, saklanmasını ve ticari mesaja ilişkin bilgilerin toplanmasını sağlayan sistemleri içerir. Alıcılar, bu sistem sayesinde onayı dışında gönderilen tüm elektronik iletileri şikâyet edebilmekte ve iletilerini almak istemediği hizmet sağlayıcılarını engelleyebilmektedir. Ayrıca İYS, alıcıların kişisel bilgilerini yüksek güvenlik standartlarına sahip bir ulusal veri tabanı sisteminde korumaktadır.

Elektronik İleti Nedir?

Hizmet sağlayıcı işletmelerin, ticari faaliyetleri kapsamında ürün veya hizmetlerini tanıtmak, işletmenin reklamını yapmak, potansiyel müşterilerini mevcut kampanyalardan ve indirimden haberden etmek amacıyla elektronik iletişim araçları ile gönderdikleri iletilerdir.

Elektronik iletişim araçları aşağıdaki gibidir;

 • Telefon,
 • SMS,
 • Faks
 • e-posta,
 • Çağrı merkezleri,
 • Akıllı ses kayıt sistemleri ve otomatik arama sistemleri

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Kayıt Olmak Zorunlu mudur?

4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler yönetmeliğine göre, ticari elektronik mesaj gönderen tüm firmaların İleti Yönetim Sistemi’ne kayıt olması zorunlu hale getirilmiştir. Buna göre, firmaların elektronik ileti göndermelerine devam edebilmeleri için İYS’ye kayıt olması ve izinleri İYS’ye aktarması gerekmektedir. Bu sistem ile beraber, işletmeler yalnızca sistemde onayı bulunan alıcılara ticari elektronik ileti gönderebilecektir.

Firmalar İleti Yönetim Sistemi’ne Nasıl Başvuru Yapabilir?

İleti Yönetim Sistemi’ne başvuru yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak MERSİS üzerinden bilgilerini güncellemesi gerekmektedir. Bir sonraki aşamada ise e-imza ile Temel Hizmetler Kullanım Taahhütnamesini onaylayarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Alıcılar İYS’ye Nasıl Başvuru Yapabilir?

Alıcılar, İleti Yönetim Sistemi Mobil, İYS Web, e-Devlet, çağrı merkezleri, kısa numara ve kısa link üzerinden ret ve onay işlemlerini yönetebilir. Bu yöntemlerden herhangi birinde yapılan işlemler, eşzamanlı olarak diğer platformlarda da güncellenmekte ve alıcılar süreci herhangi bir platformdan takip edebilmektedir.

MDP Group İleti Yönetim Sistemi Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

 • İYS ile tam entegre bir şekilde çalışır.
 • Alanında uzman ekiplerimiz ile kesintisiz hizmet imkanı vardır.
 • Elektronik iletilerin verimliliğini artırır.
 • Onay verilerinin arşivlenmesini sağlar.
 • Operasyonel iş yükünü hafifletir.
 • Ticari iletilerin maliyetini düşürür.
 • İleti almak istediğiniz firmaları belirleme imkanı sunar.

 

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.