İhracatta e-Fatura Kullanımı Zorunlu mu?

Günümüzde e-ticaret sektörünün alanının genişlemesi ve ihracat yapmanın mümkün olması e-ihracat kavramını ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucunda, 2017 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı, ihracat işlemlerinde e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarının kullanıma dair “e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu” nu yayınlamıştır. İhracat işlemlerinde de e-fatura kesme sürecine geçilmesiyle birlikte akıllarda birçok soru işareti de oluşmuştur. Biz de blog yazımızda ihracatta e-fatura kullanımı ile ilgili en çok merak edilenleri bir araya getirdik.

İhracatta e-Fatura Nedir?

İhracatta e-fatura, yurtdışına e-ticaret yoluyla satış yapan satıcılar tarafından düzenlenen ve gümrük çıkış beyannamesi ile elektronik ortamda teslim edilen bir fatura türüdür.

İhracat sektöründe, ihracat e-faturasına ek olarak 2 farklı fatura türü daha bulunmaktadır. Bunlar;

 • Geleneksel ihracat faturaları, gümrük çıkış beyannamesi ile beraber kâğıt fatura olarak gönderilmektedir.
 • Mikro ihracat faturaları, ağırlığı 300 kg, toplam tutarı 15.000 eurodan az olan yurtdışı satışlarında kesilmekte ve elektronik ticaret gümrük beyannamesi hazırlanmaktadır. Buna bağlı olarak mikro ihracat işlemlerinde e-arşiv faturası düzenlenmektedir.

İhracatta e-Fatura Kullanımı Zorunlu mu?

İhracat işlemlerinde e-fatura zorunluluğu duruma göre değişmektedir.

 • İhracatın e-ticaret olarak yapıldığı, mikro ihracat sınırları dışında olduğu, satıcının elektronik fatura mükellefi olduğu ve sevkiyatın gümrük çıkış beyannamesi ile yapıldığı ihracat işlemlerinde e-fatura zorunluluğu bulunmaktadır. Beyanname ve fatura elektronik olarak gönderilmektedir.
 • e-fatura mükellefi olmayan ve geleneksel yollarla ihracat işlemlerini yürüten kişiler e-fatura kullanmak zorunda değildir.
 • Mikro ihracat dahilindeki ihracat işlemlerinde ise elektronik ticaret gümrük beyannamesi ve e-arşiv fatura zorunluluğu bulunmaktadır.

İhracat e-Faturasını Kimlerin Düzenlemesi Gerekir?

Elektronik fatura mükellefi olmayanların ihracat e-faturası kesmesine gerek yoktur. Ancak, e-fatura mükellefi olup e-ticaret yolu ile ihracat yapan bir işletme gümrük çıkış beyannamesi ile gönderim yapıyorsa e-fatura; elektronik çıkış beyannamesi ile gönderim yapıyorsa e-arşiv faturası düzenlemelidir.

Tax Free Olarak Fatura Düzenleyen Mükellefler e-Fatura Kullanmak Zorunda mı?

1 Temmuz 2017 tarihinde yapılan düzenlemeye göre e-fatura portalını kullanan mükelleflerin, tax free olarak düzenledikleri faturaları e-fatura olarak kesmesi gerekmektedir.

İhracat e-Faturasında Zorunlu Olarak Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

İhracat faturasında mutlaka bulunması gereken alıcı ve satıcı için önem taşıyan bilgiler vardır. Bu bilgilerin eksik olması durumunda faturanın oluşturulması mümkün değildir. Bahsi geçen bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • Satıcının vergi numarası ve bağlı bulunduğu vergi dairesi
 • Alıcının kendi ülkesinde geçerli vergi numarası
 • Alıcı firmanın unvanı veya kişisel bilgileri
 • Ürünün miktarı (kilosu, boyutu, adeti gibi bilgiler)
 • Ürünün birim fiyatı ve satış bedeli
 • Ürün teslim ve tahsilat yeri
 • Teslimat şartları
 • Ödeme şekli, şartları ve ödeme aracı
 • Ödemenin yapılacağı hesap numarası
 • GTİP numarası
 • Mal hizmet satırları için gümrük takip numarası
 • Ürünün bulunduğu kabın numarası, cinsi, adedi, nevi ve markası
 • Nakliye şekli (hava yolu, demir yolu, deniz yolu, kara yolu gibi)

İhracatta e-Fatura Nasıl Düzenlenir?

İhracat işlemlerinde e-fatura düzenlemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Fatura Portal’i veya Özel Entegratörler aracılığı ile yapılabilmektedir.

İhracat e-faturası düzenlerken dikkat etmeniz gerekenler ise aşağıdaki gibidir;

 • Faturanın alıcı bölümüne “1460415308 vergi numaralı T.C. Ticaret Bakanlığı-Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı” yazılması gerekmektedir.
 • Fatura tipi ihracat olarak seçilmelidir.
 • Eksiksiz bir şekilde girilen bilgiler GİB’e ulaştığı takdirde otomatik olarak kontrolleri yapılmakta ve ihracat e-faturası oluşturulmaktadır.

Bilgiler eksik girildiği takdirde ihracat e-faturası geçersiz sayılmakta ve doğru bilgiler girilerek fatura yeniden oluşturulmalıdır.

İhracat e-Faturası İptal Edilebilir mi?

Evet, ihracat e-faturalarını iptal etmek mümkündür. Ancak, iptal edilen faturanın hiçbir beyannamede kullanılmamış olması gerekmektedir.

İhracatta e-Faturanın İptal Süresi Kaç Gündür?

Faturaların iptal edilme süresi 7 iş günüdür. Faturalara itiraz ise için teslim alındıktan sonraki 8 gün içerisinde yapılmalıdır.

Yurtdışı Firmalarına İhracat e-Faturası Nasıl Kesilir?

Günümüzde, birçok Avrupa ülkesi e-faturayı kabul etse de bazı ülkelerin mevzuatları değişiklik gösterebilir. Bu sebeple, yurtdışında bulunan firmalar için hazırlanan faturalar, o ülkenin mevzuatına göre kesilmektedir. Eğer, ülke mevzuatında matbu fatura isteniyorsa hazırladığınız e-faturanın çıktısını kaşe-imza yaparak vermeniz gerekir.

e-Fatura Kur Farkı Nasıl Belirlenir?

Ticarette iki farklı para birimini kullanan ülkeler arasında, satışın yapıldığı tarih ile ödemenin alındığı tarihlerde kur farkı oluşabilmektedir.  Böyle bir durumda, fatura kesim tarihi ile ödeme tarihi arasındaki kur farkı hesaplanır. Kur farkı ile ilgili detaylı bilgi için “Kur Farkı Faturası Nedir? Nasıl Hesaplanır?” adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.