e-İrsaliye Nedir, Avantajları Nelerdir

e-İrsaliye Nedir? e-İrsaliyenin Avantajları Nelerdir? 

Sevkiyat süreçlerinizi kontrol altına almak ve işinizi yaparken vakit kazanmak istiyorsanız e-irsaliye ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Bu yazımızda e-irsaliyenin ne olduğuna, avantajlarına, kimler için zorunlu olduğuna ve nasıl geçiş yapabileceğinize değindik.

e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye’nin ne olduğuna geçmeden önce ilk olarak irsaliyenin tanımına bir bakalım. İrsaliye, satılmış olan bir malın iş yeri adresinden gönderileceği adrese taşınması için düzenlenen sevk ve teslimat belgesidir. Bir başka deyişle bir mal veya ürüne ait taşıma belgesidir.

e-İrsaliye ise kâğıt olarak düzenlenen irsaliyenin elektronik ortamda hazırlanmasını, gönderilmesini ve saklanmasını sağlayan bir e-dönüşüm uygulamasıdır. Üstelik geleneksel kâğıt irsaliyeden hiçbir farkı olmayıp aynı hukuki niteliklere ve geçerliliğe sahiptir.

Bununla birlikte bahsetmemiz gereken çok önemli bir konu daha bulunmaktadır. e-İrsaliye, sevk irsaliyesi yerine geçmemektedir. Bu sebeple e-irsaliye malı satın alan kişiye elektronik ortamda gönderilirken malı taşıyacak olan şoförün e-irsaliyenin çıktısını taşıma belgesi olarak aracında bulundurması gerekmektedir.

e-İrsaliye’nin Avantajları Nelerdir?

e-İrsaliye uygulamaları şirketin operasyonel süreçlerinin yönetiminde büyük kolaylıklar sağlayarak verimliliği arttırıp maliyetleri düşürmeye olanak sağlar. Bu faydaları aşağıda sıralı bir şekilde bir araya getirdik:

Maliyet

Basım, kargolama ve arşivleme vb. giderlerini azaltarak maliyetleri düşürür. Böylece hızlanan iş süreçleri ve artan çalışma verimliliği sayesinde işçilik maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Zaman

Geleneksel yollar ile kâğıt irsaliye hazırlamak ve alıcıya göndermek yerine elektronik irsaliye hazırlamak ve irsaliyeyi elektronik ortamda göndermek size zaman kazandırır. Böylece çalışan verimliliğini artmış olursunuz. 

Hız

e-İrsaliye ile birlikte bilgiler karşı tarafa çok hızlı bir şekilde iletileceği için kabul, red ve iade gibi süreçler hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz. Ayrıca e-irsaliye sayesinde dijital arşivleme ile istenen irsaliyeye saniyeler içinde ulaşabilirsiniz.

Doğa Dostu

Birçok işlem elektronik ortamda düzenleneceği için kâğıt kullanımı azalır ve israfın önüne geçersiniz. Böylece çevreye zarar veren pek çok unsurun azalmasına katkıda bulunursunuz.

Entegre Sistem

e-İrsaliye uygulaması muhasebe sistemlerine entegre bir şekilde çalıştığı için tüm süreçler tek bir noktadan yürütme imkanı bulursunuz.

Kısacası e-irsaliye uygulaması şirketlere hazırlama ve gönderim pratikliği sunar. Bununla birlikte saklama, yeniden ulaşabilme ve raporlama kolaylığı sağlar. Ayrıca e-irsaliyelerinizi 10 yıl boyunca güvenli bir şekilde saklama imkanı verir.

e-İrsaliye Zorunluluğu

2022 yılında yapılan son düzenlemeye göre 2021 ve onu takip eden hesap dönemlerine ait cirosu 10 milyon TL olan şirketler e-irsaliyeye geçmek zorundadır.

Ayrıca e-fatura mükellefi olan tüm işletmelerin e-irsaliyeye geçme zorunluluğu da bulunmaktadır.

e-İrsaliye’ye Nasıl Geçiş Yapabilirsiniz?

Öncelikle e-irsaliye uygulamasına geçmek için e-fatura mükellefi olmanız gerekmektedir. E-fatura sistemine kayıtlı olan mükelleflerin e-irsaliye uygulamasına geçmeleri için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birini seçerek e-irsaliye kullanıcısı olabilirsiniz.

  • GİB Portal

GİB Portal kullanan mükellefler portala giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

  • Doğrudan Entegrasyon

Kendi bilgi işlem sistemleriniz aracılığı ile GİB sistemlerine entegrasyon sağlayarak uygulamaya geçiş yapabilirsiniz. Uygulamaya dahil olmak için bir dilekçe ve test tanım formuyla GİB’e başvurmanız gerekir.

  • Özel Entegratörlük

GİB’den e-irsaliye için özel entegratörlük izni alan şirketler ile anlaşarak e-irsaliye uygulamasına geçiş yapabilirsiniz.

MDP Group e-İrsaliye Çözümü ile sevkiyatlarınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir, e-irsaliyelerinizi takip edebilirsiniz. Aynı zamanda yasalara uygun bir şekilde tüm süreçlerinizi tek bir platform üzerinden yönetebilirsiniz.

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.