e-fatura sorgulama ve doğrulama nasıl yapılır

e-Fatura Sorgulama ve Doğrulama Nasıl Yapılır?

Dijitalleşme sürecine girmemizle birlikte son yıllarda en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi de e-dönüşüm sistemleri oldu. e-Faturalar, e-arşivler derken akıllarda da birçok soru işareti oluştu.

Arama motorlarında en çok aranan konulardan olan e-fatura ve e-arşiv sorgulama, doğrulama konularını bu yazımızda ele aldık. Fakat bu konulara geçmeden önce kısaca e-faturanın ve e-arşiv faturanın tanımına bakalım.

e-Fatura, bir faturada olması gereken tüm bilgileri içeren, kâğıt faturadan hukuksal olarak hiçbir farkı olmayan, elektronik ortamda hazırlanan ve gönderilen bir fatura türüdür.

e-Arşiv Fatura ise taraflardan birinin e-fatura mükellefi olup diğerinin olmadığı durumlarda gönderilen bir elektronik fatura türüdür.

e-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Fatura sorgulayabilmek için öncelikle GİB tarafından geliştirilmiş olan e-fatura portalına giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında “sorgula” seçeneğine tıklayarak e-fatura sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama işlemlerinin sonucunda faturanın GİB tarafından onaylanıp onaylanmadığını, alıcıya ulaşıp ulaşmadığını ve alıcının faturayı onaylayıp onaylamadığını görebilirsiniz.

e-Arşiv Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Arşiv fatura sorgulaması yapabilmek için öncelikle GİB’e ait olan efatura.gov.tr web adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında üst menüde yer alan “e-arşiv” başlığına girip “e-arşiv fatura sorgulama” seçeneğine tıklayarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Doğrulama Nasıl Yapılır?

e-Fatura veya e-arşiv fatura sorgulama işlemlerinden sonra doğrulama aşamasına geçilir.  E-Fatura ve e-arşiv fatura doğrulama işlemi ile oluşturulan e-Fatura yanıtı XML imzalarının doğrulanıp doğrulanmadığı kontrol edilir. Kullanıcılar, doğrulama işlemine e-fatura veya e-arşiv faturayı görüntülendikten sonra geçebilir. Ekranda çıkan “doğrula” seçeneğine tıklayarak e-fatura veya e-arşiv doğrulama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

 Doğrulama işlemlerinden sonra kullanıcıların karşılaşabileceği iki sonuç vardır:

“Mali Mühür Doğrulandı” seçeneği fatura imzalandıktan sonra üzerinde değişiklik yapılmadığı anlamına gelir.

“Mali Mühür Geçersiz” seçeneği ise fatura imzalandıktan sonra üzerinde değişiklik yapıldığı anlamına gelir. Bu durumda fatura geçersiz sayılır.

e-Fatura  ve e-Arşiv Sorgulaması ve Doğrulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Öncelikle sorgulamak istediğiniz faturanın e-arşiv sistemi kapsamında düzenlenip düzenlenmediğine bakın.
  • Faturayı düzenleyen mükellefin Vergi Kimlik Numarası (VKN) ve T.C. Kimlik Numarası (TCKN) doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.
  • Fatura üzerinde bulunan fatura numarası bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girin.
  • Fatura üzerindeki ödenecek tutar ile genel toplam ya da toplam tutar bilgilerini fatura sorgulama ekranında doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca ödenecek tutarın, kuruşlarıyla birlikte girmeye dikkat edin.
  • Güvenlik kodu karmaşık harf ve sayılardan oluşur. Bu yüzden güvenlik kodunu doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

 İlgili İçerik: e-Arşiv Fatura Sorgulama Çözümü

 

e-Mutabakat Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Mutabıkım bir MDP Group markasıdır.